Στον «αέρα» βρίσκεται για οικονομικούς λόγους η ελληνική εκπροσώπηση στη φετινή παγκόσμια Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που θα γίνει τον Νοέμβριο στη Μαλαισία.

Οι τέσσερις μαθητικές ομάδες -δύο από σχολεία της Πτολεμαΐδας και από μία της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης- που κέρδισαν στον πανελλήνιο διαγωνισμό, αγωνιούν και περιμένουν, ελπίζοντας πως στην τελική ευθεία πριν από τη διοργάνωση θα βρεθούν οι χορηγοί που θα χρηματοδοτήσουν τα έξοδα της αποστολής στην Κουάλα Λουμπούρ.

«Ηρθαμε σε επαφή με την Περιφέρεια και με το υπουργείο Μακεδονίας - Θράκης, αλλά τα περιθώρια είναι στενά. Χτυπήσαμε την πόρτα της ΔΕΗ και άλλων επιχειρήσεων και ευελπιστούμε», λέει στο «Εθνος» ο κ. Βασίλης Χατζησάββας, υπεύθυνος του Εργαστηρίου Αυτοματισμών του 1ου ΕΠΑΛ Πτολεμαΐδας, της πόλης που έχει δημιουργήσει μια μικρή παράδοση στην εκπαιδευτική ρομποτική τα τελευταία 7 χρόνια, χάρη στην εθελοντική προσφορά μιας ομάδας δραστήριων εκπαιδευτικών πληροφορικής.
...

Όλη η δημοσίευση στην Εφημερίδα Έθνος